کافئین و کورتیزول

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

از زمانی که قهوه خود را در دنیای بشر جای داد، عادت‌ها و علاقه‌های متفاوتی نسبت به این نوشیدنی محبوب ایجاد شد. برخی تمایل دارند قهوه خود را صبح زود و بعد از بیداری از خواب بنوشند، برخی دیگر قهوه را در موقع خواب و قبل از رفتن به رختخواب مصرف می‌کنند. هر شخصی بنا به علایق و ذائقه‌ی خود عادت‌هایی نسبت به قهوه پیدا کرده است. شاید برای شما هم سوال باشد که واقعا بهترین زمان نوشیدن قهوه چه زمانی است.

اگر شما صرفا قهوه را به عنوان یک نوشیدنی و برای تفریح و طعم آن می‌نوشید و برای شما هیچ اهمیتی ندارد که میزان کافئین و تاثیرات آن برای بدن شما چه مقدار هست، می توانید از خواندن این مطلب دست بکشید ولی اگر برای شما میزان کافئین و تاثیرات قهوه مهم است و یا اینکه چه زمانی برای نوشیدن قهوه مناسب‌تر است تا شما را سرحال نماید، با ما همراه باشید…

اگر از آن دسته افراد هستید که صبح زود بلافاصله بعد از بیدار شدن به سراغ نوشیدن قهوه می‌روید تا با مصرف قهوه سرحال شوید، دیگر این کار را انجام ندهید. زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شوید سیستم داخلی بدن خود به خود در حال برنامه ریزی برای سرحال نمودن شما است و نوشیدن قهوه می‌تواند مضر باشد. در این زمان، میزان کورتیزول بدن شما به حداکثر خود رسیده است پس به جای اینکه به طرف قهوه بروید، دوشی بگیرید، مسواک بزنید، نرمش کنید و به زندگی روزانه خود بپردازید و تقریبا بعد از بیدار شدن از خواب به مدت یک ساعت صبر کنید و سپس قهوه نوش جان نمایید.

شاید با خود بگویید که اگر مقدار کورتیزول بدن بسیار بالا است و من کافئین نیز مصرف کنم حتما روزی فوق العاده خواهم داشت و بسیار سرحال و شاداب خواهم بود ولی حقیقت این است که کافئین و کورتیزول با یکدیگر همکاری نمی‌کنند و ممکن است مسئله جوابی عکس دهد.

کافئین و کورتیزول مانند آب و آتش هستند و هیچ صمیمیتی با یکدیگر ندارند با وجود این که کافئین باعث افزایش سطح کورتیوزل بدن می‌شود. زمانی که در زمان آغاز روز و بعد از بیداری از خواب کورتیزول بدن به شدت در حال کارکردن برای سرحال نمودن بدن است، در این حالت اگر قهوه مصرف شود، کافئین تاثیر چندانی برروی بدن نخواهد گذاشت چرا که کورتیزول بدن در حد نهایی خود است.

کورتیزول بدن انسان معمولا در ساعت 12 الی 1 بعد از ظهر و 5:30 الی 6:30 صبح در اوج خود قرار دارد ( البته این زمان در افراد مختلف می‌تواند متغیر باشد ) و مصرف قهوه در این زمان چندان تاثیری بر بدن انسان نخواهد داشت. بهتر این است که یک تا دو ساعت بعد از فروکش کردن مقدار کورتیزول بدن، قهوه مصرف شود تا کافئین آن بتواند به خوبی فعالیت نماید و بدن سرحال و شاداب شود.

 

خواندن 105 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 بهمن 1398 13:50

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید