• امروز : پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
  • 02126403387 - 09352200077
  • ربات تلگرام پاسارگادتاباک

چگونگی پرورش قهوه

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

تولید کنندگان چگونه قهوه را پرورش می دهند؟

اسپرسو: ۲۰-۳۰ میلی لیتر قهوه خوشمزه. نوشیدن آن فقط چند دقیقه طول می کشد. اما تولید آن سال ها طول می کشد. از انتخاب دقیق و کاشت درخت قهوه تا برداشت، فراوری و خشک کردن دانه ها، کار تولیدکننده هرگز تمامی ندارد.
اما تولیدکنندگان چگونه تصمیم می گیرند کدام قهوه را پرورش دهند؟ چگونه آن را برداشت می کنند؟ چه چیزی در فراوری و خشک کردن دخیل است؟

*انتخاب قهوه درست برای کشت :

در جهان بیش از یک نوع قهوه وجود دارد. بعضی از انواع قهوه، دانه های با کیفیت بالا تولید می کنند اما نسبت به بیماری حساس هستند. برخی از آن ها سرسخت تر هستند. برخی قهوه بیشتری نسبت به دیگران تولید می کنند، بعضی از آنها شیرین تر هستند، و بعضی از آنها برای نوع خاصی از خاک مناسبند.
پس تولیدکننده چگونه تصمیم می گیرد کدام قهوه را کشت کند؟

والنتینا پدروتی، تحلیلگر زنجیره ارزش قهوه و زیست شناسICFC  پاناما می گوید که این از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. آب و هوا و فرهنگ محلی اغلب به جای تولیدکننده تصمیم می گیرد. بسیاری از آن ها به سادگی آنچه را که در آن منطقه معمول است یا آنچه که همیشه در آن زمین ها کشت شده است را کشت می کنند.
اما خاک، ارتفاع، رطوبت و سایر ویژگی های آب و هوایی بر عطر و طعم نهایی قهوه اثر می گذارد، بنابراین انتخاب عاقلانه مهم است. ملاحظات دیگر هزینه و ارزش پیش بینی شده بازار دانه های قهوه، و مشکلات بیماری و آفات را شامل می شود.
در برخی از کشورها، انجمن قهوه ملی وجود دارد، مانند اتحادیه کشاورزان قهوه کلمبیا (Federación Nacional de Cafetaleros, FNC) یا Anacafé در گواتمالا. کشاورزان ممکن است نوع قهوه ای را که توسط این انجمن ها پیشنهاد می شود، انتخاب کنند. به عنوان مثال، FNC در تحقیق و توسعه گونه های مقاوم در برابر بیماری مانند کلمبیا و کاستیلو سرمایه گذاری می کند.
و در دسترس بودن، یک محدودیت همیشگی است. گونه های دورگه F1 مانند Starmaya را در نظر بگیرید که با کیفیت، دارای عملکرد بالا و در برابر بیماری بسیار مقاوم است – به عبارت دیگر قهوه ایده آل است. با این حال، این یک گونه جدید است و فقط تعداد انگشت شماری از تولیدکنندگان در حال حاضر به آن دسترسی دارند.
با توجه به تمامی این موارد، انتخاب بهترین گونه می تواند دشوار باشد. آرتورو آگویری برنده جایزهFinca El Injerto گواتمالا می گوید که این مهم است که تولیدکنندگان زمین های خود را بشناسند. “شما باید بدانید که مزرعه تان در چه مکانی بهتر است.” موقعیت و خاک عوامل مهم جهت تصمیم گیری هستند که آیا برخی از گونه ها در آن رشد خواهند کرد یا نه.
آگوییری همچنین می گوید شما باید در نظر داشته باشید که حدود سه سال طول می کشد تا بدانید که آیا گونه جدیدی در مزرعه شما رشد خواهد کرد یا خیر. به هر حال این مدتی است که طول می کشد تا یک درخت بالغ شود .

*کاشت بذر:

گونه انتخاب شد . حالا چی؟
ریکاردو آلوارز، یک کشاورز در Finca Los Tres Potros السالوادور، می گوید که برای دو مرحله اول فرایند کشت قهوه، دما بسیار مهم تر از ارتفاع است. به عنوان مثال، محدوده دمای ایده آل برای عربیکا ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد (۶۴ تا ۷۰ درجه فارنهایت) است. اگر دما بیشتر از این باشد، ممکن است به گیاه استرس وارد شود.
آلوارز توضیح می دهد که او کار خود را با یک بستر بذر پر شده با شن مغذی برای تحریک جوانه زنی و رشد اولیه، و همچنین جلوگیری از بیماری آغاز می کند. بذر قهوه به مدت ۷۰ روز در بستر بذر می ماند.
او سپس نهال ها را به کیسه های جداگانه پر از خاک مخلوط و حاصلخیز انتقال می دهد. گیاهان جوان بین هفت ماه تا یک سال کامل در این قلمستان می مانند. او آن ها را با پوششی پلاستیکی می پوشاند تا مقدار نور را کنترل کند. در این مرحله ضروری است که ریشه اصلی به صورت عمودی رشد کند تا اجازه دهد که گیاه قهوه پایداری بیشتر و عمر طولانی تری داشته باشد.

*مراقبت از گیاه قهوه  :

آلوارز تاکید می کند که قبل از راه اندازی مزرعه با گیاهان جوان، مهم است که تصمیم بگیرید درختان را با چه تراکمی بکارید. تولیدکننده بر اساس این که چگونه قصد دارد گیاهان را هرس کند، این تصمیم را اتخاذ می کند. آن ها همچنین چگونگی برداشت گیاهان و خصوصیات فردی گونه ها را در نظر می گیرند.
برای دوام گیاه و پایدار بودن تولید، مراقبت و نگهداری از گیاه ضروری است. مهم است که بعد از هر برداشت، شاخه های تولیدی و شاخه های عمودی اصلی هرس یا مرتب شوند.
همچنین این گیاه باید به طور منظم قطع شود تا عملکرد خوبی داشته باشد. این به این معنی است که ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر از پایین هر گیاه برای ایجاد رشد جدید، بریده می شود. دفعات انجام این کار به عوامل زیادی از جمله تراکم کاشت و میزان سایه بستگی دارد. گیاهان قطع شده تا زمانی که دوباره رشد نکنند، ثمر نمی دهند، بنابراین مهم است که مزرعه به قطعه های مختلف تقسیم شده و به صورت متناوب از هر قطعه استفاده شود.
ممکن است نیاز باشد که تولیدکنندگان، پس از اینکه درختان به سن خاصی رسیدند، برخی قطعه ها را کاملاً از نو کشت کنند.

تغذیه گیاه قهوه از برگ و ریشه رخ می دهد  و نباید نادیده گرفته شود. آلوارز می گوید که مراقبت از خاک و رعایت برنامه کوددهی که نیاز گیاهان به تغذیه را تأمین می کند، بسیار مهم است.
در فصل بارانی، نگهداری زیرزمینی به جلوگیری از بیماری ها کمک می کند. در دیگر اوقات سال، تولیدکنندگان باید مراقب زنگ برگ قهوه، یا لارویا باشند. این عفونت قارچی بسیار شایع است و می تواند باعث آسیب زدن به برگ ها شود که برای تبدیل نور خورشید به انرژی لازم است. به عبارت دیگر، بدون برگ، گیاه قادر به زنده ماندن نیست.
برای مزارع قهوه ای که در سایه رشد می کنند، آلوارز بر اهمیت حفط و نگهداری سایه تاکید می کند. مقدار سایه مورد نیاز برای تولید محصول خوب بستگی به ارتفاع و نوع قهوه مورد کشت دارد، اما نگهداری درست سایه باعث می شود که گیاهان به سرعت ایده آل رشد کنند و برسند.

*از مزرعه تا فنجان:

هر سال، پس از فصل بارانی، درختان گل می دهند. شکوفه های سفید ظریف با عطر شیرین خود، چیزی بیش از یک چشم انداز زیبا هستند. آنها برای رشد میوه گیاه قهوه مهم هستند.
در قهوه عربیکا، یک دوره انتظار ۹ ماهه بین گلدهی و برداشت قهوه وجود دارد. اما این دوره زمان استراحت نیست. تولید کننده باید به طور مرتب میوه های در حال رشد را بررسی کند تا اطمینان حاصل کند که آن ها در زمان مناسب می رسند و همچنین برای آفات نیز بررسی شوند.
و دشواری برداشت را دست کم نگیرید. چیدن میوه ها یک کار وقتگیر و دشوار است، به خصوص هنگامی که تولیدکنندگان محصولات با کیفیت به دنبال میوه های کاملاً رسیده هستند. دسته بندی برداشت نیز مهم و وقتگیر است. حتی چند دانه قهوه با کیفیت پایین یا معیوب می تواند کیفیت یک بخش کامل را پایین بیاورد.
میوه ها باید پس از برداشت فراوری شوند. این به معنی جدا کردن دانه های قهوه از میوه و سپس خشک کردن آن ها است.
عوامل اصلی که باید هنگام پردازش در نظر داشت عبارتند از: آب و هوا، نور خورشید و زیرساخت. علاوه بر خشک کردن، جا به جا کردن دوره ای دانه ها برای جلوگیری از تخمیر و کپک زدن نیز مهم است.
فراوری را می توان از روش های بسیاری انجام داد، اما سه روش اصلی وجود دارد:

- طبیعی: دانه ها در داخل میوه خشک می شوند، نوت های شیرین و میوه ای را به قهوه اضافه می کند. رسیدن به ثبات می تواند سخت تر باشد.

- شستشه شده: دانه از میوه خارج می شوند و قبل از خشک کردن، در آب خیسانده می شود که مشخصات تمیز و سازگاری را ایجاد می کند. این روش نسبت به به فراوری طبیعی به تجهیزات بیشتری نیاز دارد.

- عسلی/ پالپی طبیعی: بخشی از میوه جدا شده و مقدار خاصی از لعاب میوه در طول خشک شدن روی دانه ها باقی می ماند. هرچه این مقدار بیشتر باشد، قهوه شیرین تر و غلیظ تر می شود – اما تلاش و ریسک بیشتری درگیر است.


**آگوییری می گوید:

“کشت قهوه کاری بسیار دشوار است. علاوه بر اینکه تولیدکننده با تهدیدات طبیعت مبارزه می کند، تهیه یک فنجان قهوه به کار زیاد، هزاران نفر آدم و… نیاز دارد. این ارزش واقعی قهوه است.”
چرا که برای بسیاری از مردم، یک فنجان قهوه، یک نوشیدنی ضروری روزانه است. اما برای تولیدکنندگان، نشان دهنده روزها، ماه ها، و سال ها مراقبت شدید از محصولات و کار کردن صبح های زود و بعد از ظهر های طولانی در هوای سرد است. این کار، ثمره ی عمر آن ها است.

خواندن 380 دفعه

اطلاعات تماس

  • بلوار ميرداماد-ايستگاه متروی ميرداماد-مجتمع تجاری اداری رز ميرداماد طبقه دوم تجاری واحد TS-12
  • 26403383 - 26403387
    مدیریت 09352200077 
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عضویت در خبرنامه

لطفا تلفن همراه خود را صحیح وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را صحیح وارد کنید

ما را دنبال کنید

 

Top