قهوه تازه آسیاب شده یا پودرقهوه ازقبل آماده؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

وقتی وارد عرصه قهوه اسپشیالیتی می شوید، چند قانون طلایی را می آموزید. ابتدا اینکه همیشه باید از قهوه آسیاب شده تازه استفاده کنید و قهوه از قبل آسیاب شده آماده مانده است. اما آیا این مسئله درست است؟
بیایید ببنیم که چه موقع خریدن یک بسته قهوه از قبل آسیاب شده آماده به جای اینکه خودتان قهوه را آسیاب کنید منطقی است

دلایل اجتناب از قهوه از پیش آسیاب شده:

اصلا چرا قهوه را آسیاب می کنیم؟ برای افزایش سطح تماس دانه های قهوه برشته شده و فراهم کردن امکان عصاره گیری بهتر طعم ها و رایحه موجود در قهوه. اگر دانه های برشته شده را به شکل درسته در آب قرار دهیم، ممکن است نهایتا به یک نوشیدنی ضعیف که احتمالا زمان زیادی طول کشیده تا درست شود و فاقد ویژگی هایی است که ما لذت می بریم تبدیل شده باشد.
آسیاب کردن قهوه یعنی بخش های بیشتری از یک دانه در معرض آب قرار می گیرد و این مسئله امکان حل شدن سریعتر ترکیبات بیشتری را در آب فراهم می کند. درک بنیان عصاره گیری برای فهمیدن مزایا و معایب قهوه از پیش آسیاب شده مهم است.

وقتی قهوه آسیاب می شود، این افزایش در سطح باعث آسیب پذیری قهوه در برابر محیط می شود.
قهوه در معرض اکسیژن گاز تخلیه می کند (به این معنا که گازهایی که در طول برشته کردن درست کرده است را آزاد می کند). تخلیه گاز در اجتناب از عصاره گیری کم و بد مزه شدن قهوه شما از اهمیت برخوردار است. دی اکسید کربن در فنجان شما اسید کربنیکی ایجاد می کند که به صورت نامطبوعی گَس است.
اما آسیاب کردن تخلیه گاز را افزایش می دهد. اگر قهوه را آسیاب و در فضای باز رها کنید، طعم ها و رایحه های بیشتری از دست می روند. وقتی قهوه تمامی گازهای خود را از دست می دهد، نوشیدنی حاصل از آن بی مزه و بد طعم است.
به شکلی مشابه، قهوه آسیاب شده در برابر رطوبت آسیب پذیر تر است. وقتی قهوه برشته شده خیس می شود، روغن هایی که در طعم آن سهیم هستند تحت تاثیر قرار می گیرند.
و دلیل اینکه قهوه آسیاب شده نرم نسب به قهوه آسیاب شده درشت تر زودتر کهنه می شود، میزان سطح آن است.

قهوه ای که روغن ها و گازهای خود را از دست داده است دیگر مزه فوق العاده ای ندارد. دلیل شهرت بد قهوه از پیش آسیاب شده همین است. چرا برای پیدا کردن دانه های با کیفیت زمان می گذارید، آن را تا سطحی عالی برشته و آسیاب می کنید و سپس به حال خود رها می کنید تا طعم خود را از دست بدهند؟
کِن سِلبی برنده رقابت تست کننده های قهوه آمریکا در سال ۲۰۱۸ است. او به من می گوید که “تفاوت تجربی که مشاهده خواهید کرد (با استفاده از قهوه از پیش آسیاب شده) دو چیز است. رایحه و اسیدیته قهوه در مقایسه با زمانی که تازه آسیاب شده بسیار کم خواهد شد.”

آیا می توان مزه قهوه از پیش آسیاب شده را تازه نگه داشت؟

بنابراین، برای توقف روند تنزل چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ هیچ کاری، اما می توانیم آن را به طرز قابل توجهی کُند کنیم.
پیشنهاداتی که برای نگهداری دانه های قهوه دادیم را می توان برای قهوه آسیاب شده هم استفاده کرد. قسمت مهم، به حداقل رساندن قرار گرفتن قهوه در معرض اکسیژن، دمای شدید و نور است.
این می تواند به سادگی یک قوطی شیشه ای در کابینت باشد. کِن به من می گوید که شیوه ایده ال برای قهوه از پیش آسیاب شده، ظرف های عایق هوا و مات است. از یخچال اجتناب کنید . دماهای شدید و رطوبت برای حفظ طعم خوب نیست.

اما مگر قهوه تازه آسیاب شده همیشه بهتر نیست؟

همیشه به حداقل رساندن استهلاک خوب است اما بهتر نیست همیشه برای هر فنجان قهوه، دانه ها را تازه آسیاب کنید؟ در حالت عادی بله اما نه در تمام موارد.
وقتی قهوه را آسیاب می کنیم، آن را به بخش های فراوان کوچکی کاهش می دهیم. اگر از آسیاب تیغه ای یا دندانه ای استفاده می کنید، آسیابی غیر یکپارچه که از تکه هایی با اندازه و شکل متفاوت درست شده اند بوجود خواهید آورد.

قهوه آسیاب شده غیر یکپارچه به معنای عصاره گیری غیر یکپارچه است. بیایید به عصاره گیری باز گردیم. ترکیبات دانه های قهوه شما در میزان های متفاوت در آب حل می شوند. ابتدا اسیدیته، سپس شیرینی و سپس تلخی. وقتی قهوه دم می کنید، هدف بدست آوردن تعادلی درست از این ترکیبات است.
با قهوه یکپارچه می دانید که عصاره گیری تمامی این اجزا به شکلی مشابه اتفاق می افتد و این مسئله کنترل بیشتری را نسبت به رایحه و طعم به شما می دهد.
با قهوه غیر یکپارچه، برخی اجزا زودتر از بقیه عصاره گیری می شوند و ممکن است فنجان قهوه ای کدر یا با عصاره بیش از حد داشته باشید. وقتی از اجزایی با سایز های استفاده می کنید کنترل پارامترها و باز تولید یک تکنیک غیر ممکن است.

آسیاب بی کیفیت بخش های کوچک قهوه به عنوان “ذرات ریز و نرم” ایجاد می کند که بسیار سریع عصاره می دهند و بدلیل عصاره دهی بیش از حد، باعث تلخی می شود. و همچنین ممکن است به شما تکه های درشتی بدهد که خوب عصاره نمی دهند و باعث طعم ترش می شوند.
َلِکس چاپین متخصص پشتیبان در باراتزا است که آسیاب های قهوه دندانه ای تولید می کنند. او به من درباره اهمیت آسیاب قابل اعتماد می گوید. “اولین قدم بزرگ، قهوه با کیفیت است، دومین قدم بزرگ آسیابی است که بتواند کار درست را بر روی قهوه انجام دهد.”
بنابراین اگر بدنبال بهبود فنجان قهوه خود هستید، به آسیاب خود نگاهی بیاندازید. آیا قهوه آسیاب شده یکپارچه ای تولید می کند؟ اگر اینطور نیست و شما نمی توانید آسیاب جدیدی بخرید، استفاده از یک اَلَک قهوه برای جدا کردن تکه های بزرگ را بررسی کنید.

قهوه از پیش آسیاب شده چه زمانی می تواند بهتر باشد؟

وقتی آسیاب با کیفیت ندارید، بهتر است از قهوه آسیاب شده آماده استفاده کنید. شاید کافی شاپ یا برشته کننده محلی تان یک آسیاب باکیفیت داشته باشد. چرا دانه های قهوه خود را به آنجا نمی برید؟
اگر میزان کمی از قهوه آسیاب شده آماده را خریده و از آن خوب مراقبت می کنید، کیفیت قهوه تان از زمانی که خود قهوه را آسیاب می کنید بهتر خواهد شد.
الکس قهوه آسیاب شده آماده یک هفته ای را با قهوه تازه که توسط آسیاب تیغه ای ارزان آسیاب شده مقایسه می کند. او متوجه می شود که قهوه آسیاب شده آماده بهتر است.
“برایم خیلی تعجب آور بود زیرا فکر می کردم قهوه تازه حتی اگر بد آسیاب شده باشد بهتر از قهوه از قبل آسیاب شده آماده است. اما قهوه یک هفته ای هنوز خوب بود.”
“در تجربه من، قهوه آسیاب شده آماده اگر خیلی قدیمی نباشد احتمالا از قهوه آسیاب شده با آسیاب تیغه ای بهتر خواهد بود.”

کن می گوید “شاید عجیب به نظر بیاید اما من قهوه آسیاب شده آماده ای که با یک آسیاب خوب آسیاب شده است را به استفاده از آسیاب تیغه ای ترجیح می دهم.”
اما به خاطر داشته باشید که قهوه نرم سریع تر کیفیت خود را از دست می دهد. بنابراین اگر از قهوه از پیش آسیاب شده استفاده و آن را نگه می دارید، بهتر است از آسیاب درشت تر استفاده کنید.

ممکن است این یک قانون جا افتاده باشد که قهوه تازه بهتر از قهوه از پیش آسیاب شده است اما این در صورتی است که هردو به یک شکل آسیاب شده باشند. اگر دستگاه آسیاب خوبی ندارید بهتر است از برشته کننده و یا قهوه فروشی تان بخواهید آن را بریتان آسیاب کند.
چرا قهوه درست شده با قهوه از پیش آسیاب شده و قهوه تازه را با هم مقایسه نمی کنید؟ ممکن است شگفت زده شوید.

 

خواندن 150 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 05 بهمن 1398 15:23

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید