• امروز : یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • 02126403387 - 09352200077
  • ربات تلگرام پاسارگادتاباک

درباره قهوه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گیاه قهوه برای اولین بار در قرن ۱۱ میلادی در اتیوپی کشف شد که برگ های این گیاه در آب جوشانده و ازخواص دارویی آن استفاده می شد.

یمن

قهوه به سرعت در کشورهای عربی مرسوم شد و در اواسط قرن ۱۴ میلادی به یمن راه پیدا کرد و به مدت ۳۰۰ سال همانند مردم اتیوپی از آن استفاده می شد. آب و هوا و خاک یمن مناسب جهت کاشت قهوه بود و شرایط مناسبی را داشت.

اولین بار قهوه  توسط پادشاه یمن در ۱۶۵۵ در قصر سلطان سلیمان در استانبول نوشیده شد. در قصر اتومان روش جدیدی برای نوشیدن قهوه ابداع شد. دانه های قهوه را روی آتش تفت می دادند و به خوبی آسیاب می کردند و ان را روی  ذغال طبخ می کردند. نوشیدن قهوه سریعا یکی از مراسم اصلی قصر شد و فردی که مسئول طبخ قهوه بود(قهوه چی باشی) مقام رسمی را در قصر پیدا می کرد که مسئولیت طبخ وسرو قهوه برای نزدیکان شاه بود و همچنین راز دار آنها نیز محسوب می شد که بعدها حتی به سمت وزیر قصر نیز بر گزیده می شد. قهوه به زودی به در خانه اشراف وسپس مردم عادی و اجتماع راه پیدا کرد.مردم قهوه سبز را می خریدند و ان را در خانه با تابه رُست می دادند و آسیاب می نمودند و در نهایت در قهوه جوش (جَزوه) آن را درست می کردند. قهوه بیشتر در قهوه خانه های استانبول باعث رواج آن به نقاط دیگر شد . نام قهوه خانه ها کیوا خان بود. در آنجا متنها و شعرهای زیبا خوانده می شد و هم چنین مردم با بازی شطرنج و تخته نرد سرگرم می شدند.

کیوا حان

وین                                                                                                                                             در پایان معاصر دوم در سال ۱۶۸۳ ترکها بعد از عقب نشینی  مقداری از آذوقه و ۵۰۰ کیسه قهوه خود را رها کردند. یکی از فرماندهان که فکر می کرد  غذا سمی است دستور داد که آنها را در آب دانوب بیاندازند. خبر به یکی از اشراف زاده ها رسید که در طول محاصره جاسوس اتریش در ترکیه بود و به عنوان پاداش جاسوسی، آنهارا دریافت کرد. وی قهوه را به مردم وین شناساند و نحوه طبخ ان را آموزش داد.

لندن
برای اولین بار در سال ۱۶۳۷ قهوه به آکسفورد رفت و در میان استادان و دانشجویان محبوب شد و کلوب قهوه آکسفورد توسط آنان تاسیس شد.
در سال ۱۶۵۲ برای اولین بار یک یونانی به نام پاسگوا، قهوه خانه ای در لندن افتتاح کرد. کافه ها در لندن به مرکز فرهنگی و اجتماعی بدل شد و مردم نام این مکان را دانشگاه پنی نهادند. زیرا بسیاری از نویسندگان، هنرمندان، شاعران، سیاستمداران و حتی فلیسوفان آن را حمایت کردند و به ازای هر نفر یک پنی بابت ورودیه دریافت می شد.

 

کافه لندن

 

ونیز
اروپاییان اولین بار در سال ۱۶۱۵ طعم قهوه را چشیدند هنگامی که عده ای از بازرگانان آن را به ونیز آوردند. ابتدا قهوه توسط دوره گردان لیموناد در خیابان ها فروخته می شد و سپس در ۱۶۴۵ اولین قهوه خانه در ایتالیا باز شد.

پاریس
اولین بار در سال ۱۶۶۹ قهوه توسط سفیر ترکیه در فرانسه با نام خوش صحبت نکته دان سلیمان آقا به دربار فرانسه با عنوان نوشیدنی جادویی راه پیدا کرد. اولین قهوه خانه به نام PROCOPE در سال ۱۶۸۶ افتتاح شد که محلی برای شعر خوانی، ادبیات و نمایشنامه خوانی و موسیقی معرفی شد.

 

procope paris
هلند
قهوه اولین بار در قرن ۱۷ از طریق یمن وارد هلند شد. هلند کشت قهوه در مستعمرات خود را در ۱۶۹۹ در جاوه اندونزی آغاز کرد و در سال ۱۷۱۱ اولین دانه های قهوه جاوه در بازار آمستردام فروش رفت. اولین کارخانه در سال ۱۶۶۰ سبکی منحصر بفرد و در باغی سرسبز افتتاح شد و محل دیدار بازرگانان و سرمایه داران شد. در دهه ۱۶۸۰ میلادی هلند قهوه را به کشورهای اسکاندیناویکه بالاترین مصرف سرانه قهوه در حال حاضر را دارند معرفی نمود.

 

آلمان
کافه BAUM از قدیمی ترین کافه های آلمان است که در سال ۱۶۹۴ افتتاح شد و طی سه قرن پاتوق بزرگانی چون گوته، باخ، سینک و … بوده است.
هم اکنون طبقه سوم آن تبدیل به مهم ترین موزه قهوه شده که ۳۰۰ سال تاریخ قهوه اکسون ها را در ۱۵ اتاق نشان می دهد.

قاره آمریکا
اولین بار در سال ۱۶۶۸ قهوه به آمریکا ی شمالی راه یافت و اولین کافه در ۱۶۹۶ به نام THE KIUYS ARMS در نیویورک افتتاح شد.
در سال ۱۷۱۴ لویی چهاردم قهوه جاوه را در باغ سلطنتی در پاریس کشت داد.
در سال ۱۷۲۳ یک فرانسوی قهوه را از باغ سلطنتی به جزایر مارتینی برد و از آنجا به جزایر کارائیب و آمریکای شمالی و جنوبی راه یافت.
در سال ۱۷۲۷ دریادار پرتقالی قهوه را به برزیل برد که هم اکنون برزیل ۳۵ درصد قهوه مورد نیاز دنیا را تامین می کند
و در سال ۱۷۳۰ بریتانیا قهوه را به جامایکا برد و در آنجا کشت داده شد.

www.blackcoffee.ir

خواندن 3674 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 اسفند 1394 ساعت 16:00

به ماسترو رحیمی امتیاز دهید

روی تصویر زیر کلیک کنید و امتیاز دهید

عضویت در خبرنامه

لطفا تلفن همراه خود را صحیح وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را صحیح وارد کنید
کد امنیتی را در کادر زیر وارد کنید
کد امنیتی
لطفا کد را صحیح وارد کنید

ما را دنبال کنید

 

Top